Biorąc pod uwagę wydatek tego rzędu warto bardzo dokładnie zastanowić się czego potrzebujemy i czego chcemy, żeby wiedzieć dokładnie jaki rower kupić. Konstrukcje w tej kategorii cenowej rzadko kiedy są uniwersalne czy wysoce komfortowe – rowery specjalistyczne sprawdzają się raczej w tylko jednej kategorii kolarstwa, na przykład górskie czy szosowe. Dlatego nie powinniśmy się spodziewać praktyczności przy codziennym używaniu. Jeśli szukamy roweru typowo do rekreacji lub jesteśmy początkujący, nie ma potrzeby na początek wydawać takiej kwoty na wymarzony rower. Jeśli jednak należymy do grupy zaawansowanych kolarzy, możemy sobie pozwolić na samodzielne dobranie komponentów roweru, a także pomyśleć o zamówieniu ramy dokładnie pod swoje wymiary i potrzeby.

Jeśli decydujemy się na górski rower do 5000 zł, najprawdopodobniej będzie się on musiał zmierzyć z trudnymi terenami, pełnymi wybojów, stromych zjazdów i podjazdów. Rower trekkingowy w tym przedziale kwotowym przyda nam się do codziennych dojazdów do pracy po mieście, a także podczas długich podróży, nawet kilkudniowych. Dzięki temu, że można zamontować do niego bagażnik oraz przymocować sakwy, możemy wziąć ze sobą sporo wyposażenia potrzebnego przy takich wyprawach – na przykład namiot. Jednoślad z kategorii szosowych pozwoli nam trenować szybką jazdę i ciągłe polepszanie swoich osiągów. Rower miejski z kolei nadaje się głównie do jazdy po miejskich drogach lub utwardzonych poza miastem, a wymuszając wyprostowaną postawę daje możliwość jazdy z klasą i bacznego obserwowania otoczenia lub widoków.

Niezależnie od tego na jaki rower się zdecydujemy, wszystkie rowery do 5000 zł wyposażono w bardzo dobre komponenty, sprawdzające się przy różnych stylach i częstotliwościach jazdy. Marki takie jak Merida, Haibike i Creme mają w swojej ofercie szeroką paletę jednośladów przeznaczonych do jazdy szosowej, miejskiej czy górskiej. Przyjrzyjmy się chociażby modelowi Merida Big.Nine 500 dostępnemu w różnych wariantach jeśli chodzi o rozmiar ramy czy materiał, z którego jest wytworzona (karbon lub aluminium). To rower hardtail, idealny do maratonów, do jazdy terenowej czy w góry. Z rozmiarem kół 29 cali i podzespołami Shimano, niestraszne mu żadne trudniejsze trasy. Specjalnie zastosowane tam technologie pomagają optymalnie wykorzystać siłę pedałowania, zwiększają wygodę na tyle, na ile jest to możliwe w rowerze MTB, a także zwiększają bezpieczeństwo i niezawodność.

Zupełnym przeciwieństwem, można powiedzieć, jest model Creme Echo Doppio o wąskich kołach w rozmiarze 28”. To rower przeznaczony do mknięcia po asfaltowych drogach, zachowujący jednocześnie elegancki i stylowy wygląd. Łączy w sobie szybkość, lekkość i prostotę. Każdy detal jest dopracowany, a całość starannie wykończona. Tutaj również znajdziemy wysokiej jakości podzespoły od Shimano. Rower waży jedynie 10kg, ale jeśli ktoś nie liczy każdego grama, bez problemu można zamontować uchwyt na bidon czy zamocować niewielką torbę rowerową, żeby zabrać ze sobą niezbędne drobiazgi. Dzięki temu ten model Creme sprawdzi się też świetnie jako rower miejski, na którym szybko przemieścimy się po ścieżce rowerowej z jednego końca miasta na drugi.

Ile rowerzystów, tyle różnych potrzeb i upodobań. Dlatego producenci dwoją się i troją, żeby spełnić oczekiwania na tyle, na ile to tylko możliwe. Nie chcemy tu też zapominać o odpowiednim dopasowaniu roweru do naszego wzrostu i proporcji. Warto poświęcić temu odpowiednią ilość czasu i uwagi, żeby jazda na rowerze sprawiała nam przyjemność, a nie powodowała dyskomfortu po dłuższym czasie.