Bluzy na rower są bardzo często używane przez zaawansowanych kolarzy. Równie często są wybierane również przez amatorów. W dalszym ciągu znakomitym wyborem jest ubieranie się na cebulkę. Pozwala to na łatwą regulację temperatury poprzez zakładanie i ściąganie kolejnych warstw odzieży. Doskonałym dodatkiem do tego typu sposobu jest bluza na rower. W jaki sposób dokonać właściwego wyboru bluzy na rower? Bluzy na rower to trudny temat ponieważ niemożliwe jest wybranie jednej uniwersalnej bluzy na każde warunki atmosferyczne, z tego właśnie względu warto zaopatrzyć się w kilka egzemplarzy, które pozwolą na komfortową jazdę w każdych warunkach.

Czym się kierować w wyborze odpowiedniej bluzy?

Przed dokonaniem zakupów warto rozejrzeć się na aktualnym rynku rowerowym. W tej chwili producenci odzieży posiadają różne technologie produkcji i bardzo wiele modeli w swojej ofercie.

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, w jakich temperaturach będziemy chcieli jej używać. W zależności od temperatury jazdy, grubość i typ materiałów, z których wykonana jest bluza, będzie ulegał zmianie. Warto na wstępie wspomnieć, że najlepszym wyborem będą syntetyczne bluzy rowerowe. Materiał syntetyczny w odróżnieniu od bawełny i materiałów tego typu znacznie lepiej radzi sobie z wilgocią. Jeżeli podczas jazdy będzie padał deszcz, to bawełna całkowicie straci swojej właściwości izolacyjne, natomiast syntetyczne bluzy na rower nadal będą spełniały swoje zadanie. Bluzy syntetyczne tak samo, jak pozostała odzież syntetyczna znacznie lepiej odprowadza wilgoć oraz ma zdolność regulacji temperatury nieporównywalnie lepiej niż odzież bawełniana. Na rynku są dostępne wersje bez zamka oraz z zamkiem. Zamek może znajdować się wyłącznie do połowy bluzy lub na całej jej długości. W zależności od naszego wyboru własność ochronna bluzy na wiatr będzie się zmieniała, zmieni się również jej funkcjonalność. Bluzy z zamkiem będącym na całej długości będzie bardziej funkcjonalna, gdyż z łatwością będzie można regulować temperaturę, natomiast stracimy na barierze wiatrowej. Zamek na całej długości będzie przepuszczał podmuchy wiatru.

Dokonując wyboru, powinniśmy wiedzieć, że bluza rowerowa może posiadać ocieplenie. Warto szukać bluz, które są uszyte z materiału typu Windstopper, który w znacznym stopniu zapewnia kolarzowi wiatroszczelność oraz oddychalność. Materiał typu windstopper jest zarazem bardzo lekki. Jeżeli nie zdecydujemy się na wybór bluzy z takiego materiału, warto wybrać model posiadający membranę windstopper zapobiegającą przed wychłodzeniem spowodowanym powiewami wiatru. Bluzy kolarskie powinny być przedłużane z tyłu, dzięki czemu zapobiegniemy wychłodzeniu naszych lędźwi oraz zachlapaniu błotem i wodą wydobywającymi się spod tylniego koła. Bluzy, które posiadają wszystkie najważniejsze cechy, które powinna posiadać dobra bluza rowerowa, znajdują się w asortymencie producentów takich jak Rogelli, Brubeck oraz Castelli. Pamiętajmy, że bluza będzie funkcjonalna, jeżeli będzie posiadała ściągacze, w szczególności na rękawach oraz w pasie. Pozwoli to na sprawną regulację i dopasowanie odzieży w przypadku gdy pod spód ubierzemy również inną odzież. Bluza rowerowa powinna posiadać kieszenie znajdujące się na plecach. Takie kieszenie pozwolą na organizację zabieranych ze sobą przedmiotów. Chcąc zakupić bluzę rowerową, warto również zastanowić się nad naszym bezpieczeństwem. Wiele modeli bluz wyposażone są w panela odblaskowe, które znacząco zwiększają naszą widoczność o zmroku.