Buty rowerowe Shimano to fantastyczny wynalazek kolarski. Wielu rowerzystów po jakimś czasie decyduje się przesiąść z tradycyjnego obuwia na buty rowerowe. Historia pedałów zatrzaskowych sięga już roku 1983, kiedy to firma Look opracowała swoje pierwsze rozwiązanie z wykorzystaniem pedałów zatrzaskowych, następnie koncepcja ta była w dalszym ciągu rozwijana, modyfikowana i udoskonalana. Tuż po firmie Look, bo w 1990 roku, firma Shimano opatentowała własne rozwiązanie pod nazwą: SPD, czyli Shimano Pedaling Dynamics. Rozwiązanie to znane jest i używane do dzisiaj. SPD to w dużym skrócie zintegrowany system zatrzaskowych butów rowerowych i kompatybilnych z butami pedałów, które w połączeniu ze sobą umożliwiają wydajne przeniesienie energii wytwarzanej przez rowerzystę na napęd roweru. Dlaczego buty rowerowe są tak często wybierane i co je charakteryzuje? Postaram Ci się wyjaśnić, na czym polega ich fenomen.

Fenomen butów rowerowych.

Buty rowerowe Shimano SPD są butami pozwalającymi, przypiąć się do roweru tworząc jedność. Spięcie naszych nóg z rowerem zdecydowanie zwiększa wyczucie roweru oraz ułatwia panowanie nad nim. Zdecydowaną zaletą, która cechuje buty na rower, jest efektywniejsza jazda niż w przypadku standardowego obuwia. Dzięki spięciu naszych stóp z pedałami roweru mamy możliwość pedałując, aby jednocześnie pchać nogami do dołu i ciągnąc butem pedały do góry. Dzięki temu nasza jazda staje się dużo bardziej efektywna i wydajna. Podczas używania tradycyjnego obuwia mamy wyłącznie możliwość na pchanie naszymi stopami pedałów ku ziemi, nie ma tutaj możliwości na ciąg pedałów do góry, z tego właśnie względu nasza jazda staja się dużo mniej efektywna. W kolarstwie zawodowym, buty SPD są niezaprzeczalnie podstawowym wyposażeniem każdego kolarza biorącym udział w zawodach kolarskich. Gdyby kolarz nie posiadał tego rozwiązania, naraziłby się na stratę cennych sekund, które z powodzeniem uniemożliwiłoby mu zwycięstwo.

Strach przed używaniem butów rowerowych.

Zdecydowana większość kolarzy decydujących się na zakup swojego pierwszego kompletu butów rowerowych i pedałów obawia się, że w przypadku krytycznej sytuacji takiej jak upadek buty nie zdołają wypiąć się z zatrzasków pedałów. Nic bardziej mylnego. Buty rowerowe oraz pedały są skonstruowane w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko zacięcia butów w pedałach. Każdy pedał wyposażony jest w sprężynę umożliwiającą wpięcie oraz wypięcie się buta. Sprężyna ta we większości przypadków umożliwia regulację jej naciągu, bowiem pedały wyposażone są w specjalne śruby, które taką regulację umożliwiają.

W przypadku gdy po raz pierwszy przystępujemy do jazdy w nowych butach oraz pedałach mamy możliwość, aby zmniejszyć naciąg sprężyny do minimum, ułatwiając kolarzowi wypięcie z pedałów. Wówczas takie ustawienie jest korzystne dla kolarza i umożliwia bardzo łatwe wypięcie. Warto powiedzieć, że w przypadku nagłej sytuacji takiej jak upadek, pedały pod wpływem nagłego nacisku puszczą samoczynnie but, aby można było się bardzo łatwo wypiąć. System ten działa nienagannie, nawet w przypadku mocnego naciągu sprężyny więc nie ma czego się obawiać. Buty rowerowe Shimano, aby możliwe było wpięcie do kompatybilnego pedału, są wyposażone w bloki. Bloki rowerowe są dostępne w konfiguracji jednokierunkowej, które umożliwiają wypięcie tylko w jednym kierunku oraz wielokierunkowej, która umożliwia wypięcie buta w każdym kierunku. Bloki wielokierunkowe powinny być używane przez osoby, które po raz pierwszy wsiadają na rower wyposażony w buty Shimano i system SPD.