Przeglądanie rowerów z tej kategorii cenowej to już uczta dla oczu i szansa na to, że nawet wymagający rowerzysta znajdzie coś dla siebie. Z reguły jest tak, że poza sezonem rowery do 3500 zł to modele o bardziej atrakcyjnym wyposażeniu.

Oczywiście za taką kwotę można zaopatrzyć się w sprzęt do uprawiania bardziej ekstremalnych odmian kolarstwa, jednak tutaj chcemy wspomnieć o najpopularniejszych, a więcej również najczęściej kupowanych rodzajach rowerów, takich jak szosowe, górskie, miejskie i trekkingowe. Każdy z nich jest inny i wychodzi naprzeciw różnym potrzebom – czy to codzienne dojazdy do pracy lub szkoły, sport, rekreacja lub bardziej zaawansowana turystyka.

Zacznijmy od roweru szosowego. Typowy szosowy rower do 3500 zł polecamy dla zapalonych entuzjastów tej odmiany kolarstwa. Oprócz wąskich opon jego waga jest naprawdę niska w porównaniu do innych rodzajów rowerów, a poza tym wyczuwalna jest większa sztywność ramy. Przykładem są jednoślady producenta Merida, chociażby model Scultura 100, który jest nowością na rynku. Występuje w odmianie damskiej i męskiej oraz jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych. Szybka jazda po gładkim asfalcie wysokiej jakości rowerem szosowym daje mnóstwo frajdy.

Wielu postrzega rower górski jako najpraktyczniejszy i najbardziej uniwersalny. W tym przedziale cenowym rowery MTB są wykonane z lekkich materiałów albo posiadają pełne zawieszenie. Lub mają obie te rzeczy. Sprawia to, że trudne tereny nie są nam straszne, jak również jazda po błocie czy piachu. Amortyzacja, 27 biegów oraz hydrauliczne hamulce tarczowe to standard. Podczas poszukiwania odpowiedzi na pytanie jaki rower kupić, warto zapoznać się z asortymentem marki Haibike.

Przejdźmy do rowerów trekkingowych, które są czymś pomiędzy rowerem szosowym a rowerem górskim. Nadaje się głównie do niezbyt długich przejazdów w mieście, ale sprawdzi się jednocześnie gdy zdecydujemy się wybrać na nim na kilkudniowy wypad w trasę po utwardzonych drogach. Dzięki temu, że posiada podstawowe wyposażenie, a także jest przystosowany do tego, żeby zamontować bagażnik (lub bagażniki) oraz, żeby przymocować do niego sakwy, pomieści wiele rzeczy przydatnych na dłuższych wyprawach. Nawet namiot. Polski producent o nazwie Creme proponuje nam model roweru trekkingowego Vinyl LTD, który jest inspirowany latami 80. ubiegłego wieku i ma bardzo minimalistyczny styl.

Ostatni rodzaj rowerów, które cieszą się popularnością wśród miłośników jazdy na rowerze, są rowery miejskie. Tutaj od razu chcemy wspomnieć, że marka Creme specjalizuje się w projektowaniu i perfekcyjnym wykonywaniu rowerów miejskich – zarówno damskich, jak i męskich. Można tu wspomnieć chociażby o modelach Caferacer, Tempo lub Echo. Jakość użytych w nich komponentów gwarantuje długi czas użytkowania. W tyle nie zostaje również producent Winora, który jednak nie stawia na styl retro. Zastanawiając się na jaki rower się zdecydujemy, weźmy więc pod uwagę na czym bardziej nam zależy – czy na stylowym wyglądzie, czy na funkcjonalności.

Bardzo rzadko udaje się znaleźć jakiś dobry używany rower w tych widełkach cenowych, jednak nie jest to niemożliwe. Najczęściej jest to wysoce specjalistyczny sprzęt, używany wcześniej podczas zawodów. Oczywiście warto zachować daleko idącą ostrożność w takich sytuacjach i upewnić się, że rower nie został na przykład skradziony, i że nadaje się jeszcze do eksploatowania.