Przy zakupie nowego roweru i nie tylko także przy samym jego posiadaniu zadajemy sobie pytanie co zrobić aby zabezpieczyć rower przed jego ewentualną kradzieżą. Częstą przyczyną kradzieży jest między innymi brak właściwej ochrony, która może uniemożliwić kradzież (jeżeli jest dostatecznie odporne) lub wydłużyć czas samego dokonania kradzieży roweru co w rezultacie może odstraszyć złodzieja lub umożliwić jego schwytanie na gorącym uczynku. Naturalną koleją rzeczy jest fakt gdzie rowery wraz z postępem stały się o wiele bardziej atrakcyjne wizualnie, sprzętowo przez co ich ceny stały się mocno zróżnicowane, co w pewnym stopniu przyczyniło się do wzrostu ilości kradzionych rowerów. Jednak najczęstszą przyczyną kradzieży roweru jest jego nieodpowiednie pozostawienie często w miejscach publicznych mocno zaludnionych bez zabezpieczenia lub z czymś co w żaden sposób nie uchroni naszego roweru. Ustawienie roweru na widoku w miejscu gdzie jest duża aktywność i ruch nie daje nam żadnego zabezpieczenia wręcz przeciwnie w gęstym tłumie ciężko zauważyć co się dzieje a wystarczy chwila nieuwagi by nasz rower zniknął. Lecz to co ważne, nie każdy rower zostanie od razu skradziony, tak jak zmieniający się rynek rowery również rodzaje kradzionych rowerów się zmieniły. Często ginącymi rowerami są niewątpliwie egzemplarze droższe, dysponujące dobrym osprzętem również rowery które prezentują się ładnie wizualnie ale rzeczywistość jest taka że każdy rower może zostać skradziony niezależnie od ceny i wyglądu (pomijając rowery stare i zniszczone lub uszkodzone).

Wielu z nas zadaje sobie zapewne pytanie czy kradzież może być udaremniona? Oczywiście nie potrzeba do tego wielu czynników, pierwszą rzeczą o której musimy pamiętać wszędzie gdzie zabieramy rower jest pozostawianie go tylko w miejscu gdzie mamy rower cały czas na widoku najlepiej w niedużej odległości od nas samych, jednakże w wielu sytuacjach nie możemy pozostać blisko naszego roweru, wtedy z pomocą przychodzi nam zabezpieczenie roweru. Jednak jakie zabezpieczenie rowerowe będzie właściwe? Wartość naszego roweru to pewnego rodzaju wskazówka dla właściwego wyboru zabezpieczenia, często wspomina się o 5% wartości naszego roweru, więc jeżeli nasza maszyna kosztowała 2000zł to powinniśmy nabyć zabezpieczenie o wartości mniej więcej 100zł. To porównanie oczywiście nie oznacza że jeżeli kupimy zapięcie o wartości 70/80zł to okaże się być niewłaściwe, to tylko zwykła sugestia, która może pomóc nam w dokonaniu ostatecznego zakupu. W sytuacji kiedy wiemy już ile możemy wydać na zabezpieczenie rowerowe, pozostaje zdecydować się na rodzaj ochrony jaką chcemy posiadać, tutaj mamy pokaźny wybór z pośród wielu producentów. Jednymi z najbardziej znanych są zabezpieczenia rowerowe marki Kryptonite i Abus tych dwóch czołowych producentów oferuje nam całą gamę różnego rodzaju zapięć, poczynając od zapięć typu U Lock idąc przez łańcuchy oraz linki i kończąc na zabezpieczeniach blokujących koło oraz mocowań podłogowych. U Locki to jedne z najpopularniejszych typów zabezpieczeń i jednocześnie najlepszych, zabezpieczenie U Lock charakteryzuje się wyjątkowo dużą wytrzymałością na przecięcia oraz wyłamania dzięki zastosowaniu wyjątkowo trwałych stopów metalu oraz efektywnych zabezpieczeń chroniących przed wyłamaniem zamka. Mamy możliwość wybrania z pośród różnych wielkości, które różnią się średnicą samego zapięcia oraz ogólnym poziomem zabezpieczenia.

Skala zabezpieczenia u producentów jest mocno zróżnicowana jednak fizycznie prezentuje się podobnie np. mając zabezpieczenie rowerowe w postaci stalowej linki które poziom zabezpieczenia wynosi 2/10 u producenta Kryptonite oraz 3/15 w przypadku marki Abus nie będzie różniło się znacząco od siebie mimo innej skali ponieważ stosunek zabezpieczenia jest ten sam w (tym przypadku 1 do 5). Skala zabezpieczenia nie mówi nam o tym że linka o poziomie bezpieczeństwa 2/10 jest słaba, jest to pokazanie do czego dane zabezpieczenie powinno nam posłużyć i jakie oczekiwania może ono spełnić, zabezpieczenia na najwyższym poziomie są wyjątkowo wytrzymałe i skomplikowane do złamania ale również ich waga potrafi być bardzo duża nawet powyżej 5kg, z taką wagą ciężko podróżować w komfortowy sposób. Dobre zabezpieczenie jesteśmy wstanie kupić już za nieco ponad 100zł tutaj Kryptonite jak i Abus oferuje ciekawe propozycje, które mogą w wystarczający sposób zabezpieczyć nasz rower.