Wybór właściwego roweru to nie lada zagwozdka w szczególności kiedy nie wiemy jak dopasować rozmiar. Wielu z nas przynajmniej raz zastanawiało się co zrobić aby nasz rower był właściwie dopasowany do naszego stylu jazdy. Udając się do sklepu stacjonarnego możemy nie zastać tego co dla nas właściwe, rower może okazać się zbyt duży do tego nasza poza będzie nie właściwa co spowoduje problemy w samej jeździe lub zdecydowanie sprawi że będzie ona bardzo nieprzyjemna i męcząca. Przy kupnie roweru musimy pomiatać o jednym najważniejszym aspekcie, który zadecyduje o właściwym dopasowaniu, jest nim rozmiar ramy. Rodzaj oraz różnorodność kształtów ram rowerowych jakie możemy zobaczyć jest naprawdę ogromna, lecz co nam po ogromie kiedy nie wiemy na co zwrócić uwagę. Nie tak dawno kolega zadał mi proste pytanie, jak dobrać rower do wzrostu, pierwsze co mu wtedy odpowiedziałem to „rama rowerowa”, musisz znać przede wszystkim swój wzrost bez tego wiele nie zrobimy. Wielu producentów rowerów jak i samych ram rowerowych oferuje specjalne tabele rozmiarów które pokazują wszystkie parametry wymiarów na podstawie których każdy może właściwie dopasować wartość swojego wzrostu odpowiednio do wysokości ramy, za ten parametr odpowiedzialna jest długość pionowej rurki ramy rowerowej, która liczona jest od środka suportu, wartość podawana jest z reguły w calach lub w centymetrach. Kolejnym elementem jest pozioma długość górnej rurki, pomiar wykonywany jest od środka steru rowerowego do krawędzi sztycy podsiodłowej.

Wzrost a rower?

Jednak sama sucha teoria nie wystarczy nam do właściwego dopasowania, często też nie pokrywa się z realiami które oferuje producent, ponieważ w zależności od kształtu samej ramy rowerowej nasza pozycja na rowerze może być bardziej sportowa lub wyprostowana co zupełnie zmienia wygodę naszej jazdy. Dodatkowo producenci często nie uwzględniają zróżnicowanej anatomii budowy każdego ciała. Także więc co powinniśmy zrobić aby sprecyzować nasze parametry potrzebne do dopasowania ramy? Znając nasz wzrost powinniśmy skupić się na dokonaniu pomiaru kroku, wystarczy ustawić się przy ścianie najlepiej z poziomicą między nogami tak aby widzieć wysokość, która będzie idealna dla naszego komfortu i wygody. Kolejne druga osoba powinna zmierzyć wysokość od górnej krawędzi poziomicy do samej podłogi, dzięki temu będziemy mogli dostosować wysokość ramy do długości naszej nogi. Pomiar naszego przekroku jest ważny z jeszcze jednego powodu. Każda z rama rowerowa w zróżnicowanym wymiarze posiada zupełnie inny parametr przekroku, wielu producentów tego aktualnie jeszcze nie podaje ale z biegiem czasu staje się to coraz częściej udzielana informacja związana z rozmiarem ramy.

Najlepszym sposobem dopasowania ramy pod indywidualną budowę naszego ciała jest przymierzanie się do poszczególnych rowerów, w praktyce może okazać się że wymiary, które dobraliśmy pod swoje ciało mijają się zupełnie z rzeczywistością wtedy pozostaje nam wyłącznie usiąść na rowerze i dokładnie przypasować pod swoją budowę. Warto pamiętać że rama rowerowa nie może być zbyt mała a tym bardziej zbyt duża ponieważ totalnie utrudni jazdę a w przypadku zbyt małej spowoduje efekt obijania się kolan o kierownicę. Także jak widać wybór właściwej ramy rowerowej to nie taka łatwa decyzja ale wystarczy dać sobie trochę cierpliwości a na pewno poświęcony czas opłaci się w trakcie użytkowania naszego roweru.