Pomimo zachowania szczególnej ostrożności i rozważnej jazdy na rowerze na drodze mogą nas spotkać losowe i nieprzewidziane sytuacje, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu. W zdecydowanej większości przypadków takie sytuacje są wynikiem błędów innych cyklistów napotykanych na drodze. Niespodziewane sytuacje mogą się przydarzyć ze strony kierowców, którzy za nic mają rowerzystów na drodze i nie liczą się z nimi. W przypadku kolizji z innym rowerzystą takie spotkanie może skończyć się lekkimi zadrapaniami i urazami. W przypadku kolizji z samochodem osobowym może skończyć się trwałym uszczerbkiem na zdrowiu lub kalectwem.

Czy ochraniacze na rower są konieczne?

Właśnie z powodu takiego zagrożenia warto wyposażyć się w ochraniacze na rower, które pozwolą radykalnie zmniejszyć ryzyko poważnych urazów i uszkodzeń ciała. Większość ochraniaczy na rower jest stosunkowo tania, więc nie warto oszczędzać na swoim zdrowiu. Ze strony prawnej obowiązek noszenia ochraniaczy nie istnieje, dlatego warto zapewnić sobie bezpieczeństwo we własnym zakresie, kupując odpowiednie ochraniacze.

Kask rowerowy.

Ochraniacze na rower dzielą się w zależności od przeznaczenia i miejsca ochrony. Najważniejszym ochraniaczem jest oczywiście kask rowerowy, który diametralnie zwiększy nasze bezpieczeństwo.

Kask jest od zalania dziejów powodem obszernych dyskusji oraz sporów pomiędzy jego zwolennikami, oraz przeciwnikami. I choć kask nie jest obowiązkowym wyposażeniem i rowerzyści nie mają obowiązku jego posiadania, to prawdą jest, że kask zapewnił niezbędne bezpieczeństwo i ocalił bardzo wielu rowerzystów przed poważnymi uszkodzeniami i urazami głowy. Kaski rowerowe można podzielić na kilka rodzajów:

  1. kaski mtb przeznaczone do jazdy górskiej,
  2. kaski szosowe, znacznie lżejsze od górskich,
  3. kaski full face przeznaczone do extremalnej jazdy i zjazdów,
  4. kaski typu orzech do jazdy na bmx, street i trialu

W zależności od uprawianego rodzaju kolarstwa należy wybrać odpowiedni kask rowerowy, ponieważ każdy z nich charakteryzuje się inną budową oraz zastosowaniem. Kwestią oczywistą jest fakt, że najbardziej uniwersalnym jest kask mtb. Kaski mtb są używane zarówno przez kolarzy górskich, jak i kolarzy szosowych i miejskich.

W turystyce rowerowej również używany jest ten typ kasku. Kaski wyposażane są w różne technologie i dodatkowe elementy jak na przykład daszek, który chroni oczy przed takimi przeszkodami jak gałęzie, mogące uszkodzić wzrok. Większość kasków posiada również siatkę na froncie, chroniącą naszą głowę przed niebezpiecznymi owadami, które podczas jazdy mogą dostać się pomiędzy kask, a skórę głowy i nas ukąsić. Kaski szosowe charakteryzują się bardziej aerodynamiczną budową i z reguły są dużo lżejsze od kasków mtb.

Kiedy chcemy zakupić kask, warto zastanowić się nad odpowiednim rozmiarem. Najlepiej jest przymierzyć kask w sklepie stacjonarnym. Warto, aby kask wyposażony był w dużą ilość otworów wentylacyjnych polepszających wentylację naszej głowy.

Pozostałe ochraniacze.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ochraniaczy. Sprawdzą się one zarówno podczas nauki jazdy, aby zabezpieczyć przed otarciami i urazami, jak również podczas ekstremalnej jazdy górskiej czy zjazdowej, gdzie ryzyko urazów jest bardzo duże. Na rynku dostępne są ochraniacze na rower przede wszystkim chroniące nasze stawy, które są najbardziej wystawione podczas upadku i maksymalnie narażone na uszkodzenia. Do wyboru mamy ochraniacze rowerowe łokci, kolan, piszczeli czy stawu skokowego, nadgarstka, a nawet barków i pleców. Podczas pierwszego zakupu należy zwrócić uwagę, czy dany model ochraniaczy posiada jakikolwiek system wentylacji odprowadzający wilgoć ze skóry. Kilkugodzinna jazda w takich ochraniaczach może bywać mało komfortowa. Warto zadbać również o dobre dopasowanie, które zapobiegnie przed otarciami.