Rowery elektryczne są powszechnie dostępne w sprzedaży od dobrych kilkunastu lat. Pierwsze prototypy tych rowerów powstawały już na przełomie XIX wieku i śmiało można je zaliczyć do przodków obecnych rowerów elektrycznych. Jednym z bardziej znanych projektów był rower z silnikiem elektrycznym umieszczonym w piaście. Ten projekt powstał w 1895 roku przez Ogdena Boltona Juniorsa. Rower elektryczny został przez niego z powodzeniem opatentowany. Podobnym projektem pochwalił się dokładnie dwa lata później O. W. Libbey konstruując rower z napędem elektrycznym, który wykorzystywał już dwa silniki. Zasada działania tego projektu polegała na tym, że jeden silnik działał, poruszając się po płaskim terenie, natomiast drugi z nich uruchamiany był wyłącznie na wzniesieniach.

Mimo tych wynalazków rowery elektryczne nie cieszyły się wielkim zainteresowaniem i ich rozwój zatrzymał się na aż kilkadziesiąt lat. Z biegiem lat wrócono do koncepcji roweru elektrycznego, poprawiono silnik oraz dodano do roweru akumulator, oraz komputerowy sterownik.

Rower elektryczny

Rower elektryczny posiada akumulator, z którego zasilany jest silnik. Silniki montowane w rowerach mają różną moc. Podstawowa moc w przypadku rowerów elektrycznych to 250 Watów. Zasada działania rowerów o takim napędzie nie mają za zadanie wyręczać kolarza, a jedynie wspomagać jego jazdę ułatwiając pedałowanie. Dla przykładu nowoczesne rowery Winora są wyposażone w czujniki momentu obrotowego, których działanie opiera się na wychwytywaniu siły wkładanej przez rowerzystę. Jeżeli na rower działają większe opory np. jadąc pod górę, wówczas rowery Winora, a dokładniej czujniki zwiększają moc w silniku, natomiast gdy kolarz przestanie pedałować lub jego prędkość osiągnie powyżej 25 km/h wówczas czujnik automatycznie wyłącza silnik. Rowery Winora zapewniają znaczne oszczędzenie sił kolarza, właśnie dzięki temu, kolarz może pokonywać znacznie większe dystanse. Winora posiada na rynku wiele rowerów z napędem elektrycznym. Wszystkie te modele zyskują coraz to nowe pozytywne opinie i odczucia.

Firma Haibike wprowadziła już na rynek nowe modele swoich rowerów elektrycznych wykorzystujących najnowsze rozwiązania technologiczne. Rowery Haibike zyskują coraz większą popularność i pojawiają się na ulicach w dużej ilości.

Do zalet rowerów elektrycznych można zaliczyć:

1. Rowery elektryczne doskonale nadają się jako codzienny środek transportu w większych miastach, gdzie pozwalają zaoszczędzić czas, nie stojąc w korkach.

2. Wpomaganie dzięki silnikowi elektrycznemu pozwala na oszczędność dużych ilości siły i pozwalając jednocześnie na pokonywanie większych dystansów.

3. Rowery elektryczne są dużo tańsze w eksploatacji niż pojazdy spalinowe.

4. Zdecydowanie bardziej ekologiczne niż pojazdy spalinowe.

5. Naładowanie akumulatora jest proste i nie wymaga używania skomplikowanych urządzeń czy wiedzy.