Myśląc o weekendowej przejażdżce lub wyprawie rowerowej, musimy się zastanowić nad niezbędnym sprzętem. Aby bezpiecznie i komfortowo przejechać zaplanowany odcinek musimy zabrać ze sobą wiele rzeczy. Bardzo często już na samym etapie pakowania niezbędnego ekwipunku okazuje się, że takich rzeczy jest bardzo dużo, a my nie posiadamy niezbędnego miejsca, aby to wszystko spakować. W zabraniu ze sobą niezbędnego ekwipunku pomogą nam sakwy rowerowe. Producenci takiego sprzętu prześcigają się w innowacyjnych rozwiązaniach, dlatego obecny rynek jest bogaty w tego rodzaju produkty. Obecnie najpopularniejszymi i najchętniej kupowanymi są sakwy ortlieb oraz sakwy crosso. Sakwy ortlieb to dużego rozmiaru torby rowerowe Niemieckiego producenta. Sakwy crosso to dziecko Polskiego producenta, które są dostępne w różnych rozmiarach. Sakwy rowerowe powinny cechować się dużą funkcjonalnością, dlatego w tym zestawieniu porównamy sakwy wyłącznie przodujących firm.

Sakwy ortlieb czy crosso?

Sakwy ortlieb Niebieckiego producenta to sakwy rowerowe, które są najczęściej wybieranymi sakwami przez rowerzystów w całej Europie. Dzieje się tak, ponieważ Ortlieb funkcjonuje już na rynku bardzo długo, dzięki czemu ma bardzo duże doświadczenie w zakresie sprzętu rowerowego. Z tego właśnie względu produkty marki Ortlieb, są okraszone dosyć wysoką ceną, która idzie w parze z jakością. Sakwy obydwu producentów wykonywane są z cordury odpornej na przetarcia lub poliestru, który jest odporny na zabrudzenia. Większość modeli sakw Ortlieb oraz Crosso posiadają rolowany system zapięcia lub system doczepianego na klamry kaptura. Obydwa rozwiązania zapewniają bardzo wysoką szczelność oraz wodoodporność. Jeśli chcemy porównać systemy mocowania sakw do bagażnika, to zdecydowanie sakwy rowerowe Ortlieb dysponują dużo bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem. Sakwy Ortlieb wyposażone są w plastikowe systemy montażu, które są bezpieczne dla bagażnika i cechują się łatwością zakładania i ściągania sakw. W przypadku sakw Crosso sakwy wyposażone są w metalowe haki oraz gumowy naciąg. System ten jest problematyczny i powoduje uszkodzenia bagażnika. Jeżeli myślimy o zakupie sakw Orlieb to aktualnie mamy do wyboru kilka modeli w zależności od zastosowania. Do wyboru mamy modele: Ortlieb back roller o pojemności 20 litrów dla każdej sakwy. Model ortlieb back wykonany jest z cordury i posiada rolowany system zamknięcia. Do miasta Orlieb dysponuje modelem Ortlieb city, również o pojemności 40 litrów natomiast ich ergonomia jest bardziej dopasowana do używania w mieście. Sakwy Ortlieb dry bag to duże sakwy przeznaczone dla szeroko pojętej turystyki rowerowej. Sakwy te są bardzo wytrzymałe oraz odporne na warunki atmosferyczne.

Jeżeli oprócz sakw rowerowych będziemy potrzebowali dodatkowego, małego miejsca bagażowego, możemy zastanowić się nad innymi rozwiązaniami pakowania. Na rynku dostępna jest torba podsiodłowa, dzięki której możemy zapakować rzeczy, które nie zmieszczą się w sakwach, lub chcemy mieć do nich swobodny dostęp. Jeżeli posiadamy sprzęt elektroniczny lub fotograficzny, do którego chcemy mieć łatwy i szybki dostęp, wówczas warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem. Ortlieb torba na kierownicę to idealne rozwiązanie, jeżeli chcemy mieć więcej miejsca dla swojego ekwipunku. Taka torba na rower jest niezwykle funkcjonalna i pozwala zabezpieczyć nasz drogi sprzęt fotograficzny lub elektroniczny.