Z pewnością większości znane jest nieprzyjemne uczucie swego rodzaju niepokoju wynikającego z niepewności czy opuszczając mieszkanie lub dom, na pewno zabraliśmy wszystko, czego potrzebujemy. Niektórzy pakując się na wyjazd robią sobie listę rzeczy do zabrania. Pakowanie się według takiej listy w dużej mierze może zniwelować wspomniany wcześniej niepokój. Jednak czasem lista taka wydłuża się niemiłosiernie i oczami wyobraźni widzimy jak nasz plecak rowerowy czy nasze sakwy rowerowe robią się coraz bardziej wypchane, a co za tym idzie – coraz cięższe. Jak tego uniknąć, a jednocześnie niczego nie pominąć?

Najważniejsze są praktyczne akcesoria rowerowe, które przydadzą się szczególnie w sytuacjach awaryjnych, których nie sposób w żaden sposób przewidzieć. Dlatego warto być przygotowanym zawczasu.

Od czego zacząć? Nie zapominajmy o pompce rowerowej. Z pewnością napompujemy koła przed wyruszeniem, ale może się zdarzyć, że powietrze nam ucieknie w czasie jazdy, a po drodze nie będzie stacji benzynowej, na której będzie można dopompować koła. Dlatego warto być niezależnym w tej kwestii. Na rynku dostępne są mini pompki, które są nieduże i lekkie.

Kolejna rzecz, która nie raz może uratować nam skórę, to rowerowy zestaw naprawczy oraz zestaw kluczy w formie wygodnego scyzoryka lub tak zwany multitool. Po dłuższej jeździe może się zdarzyć, że trzeba będzie dokręcić którąś ze śrub lub podwyższyć z powrotem siodełko, które się nam obniżyło. Tego typu akcesoria na rower oferuje na przykład marka XLC lub Park Tool.

Choć może się to wydawać oczywiste, światła to też akcesoria rowerowe, o których należy pamiętać. Oprócz tego, że jest to regulowane przez przepisy, znacząco przyczynia się do naszej widoczności na drodze i zwiększa bezpieczeństwo.

Podręczna apteczka powinna nam towarzyszyć w trakcie każdej wyprawy rowerowej. Plastry i opatrunki mogą stanowić doraźną pomoc w przypadku nieprzyjemnego zdarzenia. Obyśmy nigdy nie musieli ich używać.

Oprócz takich podstawowych akcesoriów rowerowych są też rzeczy dodatkowe do zabrania, takie jak kosmetyki, ręcznik, ubrania czy też elektroniczne gadżety rowerowe, na przykład nawigacja czy licznik. Nie zapominajmy o ładowarce (najlepiej z przejściówką, która umożliwi ładowanie kilku urządzeń z różnymi wejściami za pomocą jednej ładowarki. Pomoże to w zmniejszeniu ilości rzeczy, które zabieramy). Lubisz czytać książki? Zabierz ze sobą czytnik.

Gdzie to wszystko pomieścić? Marka Crosso oferuje nam spory wachlarz produktów, takich jak torby rowerowe, czy też takie od dawna sprawdzone rozwiązanie, jakim jest sakwa na rower. Torby są bardzo różne i można je zawiesić w różnych miejscach, na przykład pod siodełkiem lub pod ramą. O wiele bardziej pojemne są sakwy. Zmieścimy tam niezbędne akcesoria, a także rzeczy, które pomogą nam zachować komfort i higienę podczas nawet kilkudniowej czy dłuższej wyprawy rowerowej.

Jeśli ktoś woli wieźć swój dobytek na plecach, warto zajrzeć do szerokiej oferty marki Ortlieb. Można tam znaleźć różnego rodzaju plecaki rowerowe, z bukłakiem lub bez, uniwersalne, ekspedycyjne, wodoodporne. Do wyboru do koloru.

Najważniejszą rzeczą jest dopasowanie akcesoriów do naszych rzeczywistych potrzeb. W trakcie kilku pierwszych wypraw z pewnością zorientujemy się czego nam brakowało, a co okazało się jednak zbędne. Dzięki temu w przyszłości będziemy mogli udoskonalić listę rzeczy, które zabierzemy ze sobą na następną rowerową eskapadę.