Kupując nowy rower lub wymieniając elementy napędu do posiadanej już konstrukcji, warto zwrócić uwagę na komponenty w które wybrany rower został wyposażony. Co zostało połączone w zestaw, jaką posiadamy przerzutkę, kasetę, mechanizm korbowy a także jakie posiadamy hamulce czy manetki przerzutki, całość tych informacji może powiedzieć nam bardzo dużo o samych możliwościach roweru jak i jego klasie, jednakże nie jest to ostateczny wyznacznik dobrego roweru. Sytuacja na runku jest dokładnie sprawdzana przez naczelnych producentów komponentów rowerowych takich jak Shimano, którzyzdają sobie sprawę z tego, że przeciętny kupujący swoją uwagę przykłada głównie do tylnej przerzutki Shimano nie zwracając nie przyglądając się bliżej pozostałym komponentom. Dlatego same odwiedziny w sklepie mogą nie wystarczyć do pełnowartościowego zakupu i warto w takiej sytuacji zapoznać się szczegółowo z dostępną specyfikacją pozycji jaka chcemy nabyć. Warto też zwrócić uwagę na różnicę w dedykacji komponentów do określonych grup rowerowych, komponując własny zestaw rowerowy musimy wiedzieć które elementy będą wydajnie ze sobą współpracowały a które tą wydajność mogą obniżyć. Po krótkim wstępie możemy przyjrzeć się dokładnie różnym generalnym grupom komponentów producenta Shimano.

Pomijając okres sezonowy, kiedy to sprzedaż rowerów i komponentów jest najwyższa, pozostała część roku służy głównie do opracowywania, ulepszania i wypuszczania na rynek nowych grup lub poszczególnych podzespołów rowerowych. Daje to dodatkowo jeszcze większe możliwości wyboru właściwego sprzętu. W dalszej części skupimy się na przybliżeniu najważniejszych grup aktualnie będących na rynku. Patrząc na szeroki asortyment poszczególnych grup komponentów możemy zastanawiać się na pytaniem, jaki sprzęt wybrać, który będzie dla nas odpowiedni? Dodatkowo wszystko zależy naturalnie od budżetu który będziemy chcieli przeznaczyć na oporządzenie naszego roweru, czy zdecydujemy się dołożyć do np. lepszej przerzutki lub mechanizmu korbowego albo czy warto zainwestować w wydajniejsze hamulce. Względnie nie da się zastosować tutaj jednej reguły, która sprawi że w każdej sytuacji nasz sprzęt będzie idealnie do siebie dopasowany. Wiele znanych mi osób może mieć tutaj spory problem w dokonaniu właściwego wyboru komponentów i zwróci się o poradę do kogoś o większej wiedzy.

Dalszym ważnym elementem, który przyda się nadmienić to różnice które istnieją pomiędzy określonymi grupami komponentów, na pewno jest to waga która w przypadku niższych i wyższych grup może być decydującym czynnikiem odnośnie wyboru poszczególnych części. Kolejną rzeczą będzie rodzaj zastosowanych materiałów, która to w głównej mierze wpływa na wagę naszych komponentów ale również na ich wytrzymałość, lekki materiał nie oznacza mniej wytrzymały. Rodzaje zastosowanych technologii, które są cecha charakterystyczną dla jakości samej funkcjonalności poszczególnych podzespołów takich jak przerzutka czy kaseta, często decyduje o płynności zmiany biegów, precyzji a także ilości czasu który nam to zajmie. Jednym z ostatnich rzeczy pomagających na w dokonaniu wyboru właściwej grupy, jest wydajność naszej jazdy i tego jak bardzo i w jakich warunkach chce eksploatować dany sprzęt.

Charakterystyka Shimano Deore i Alivio

Shimano Alivio

To która może być polecana każdej osobie, która jeździ na rowerze nieco wydajniej i zdecydowanie częściej niż niedzielne wypady. To grupa komponentów o praktycznie najlepszych stosunku jakości do ceny. Tak jak dwie poprzednie grupy jest wyposażona w 9 rzędów, z taką różnicą że tutaj możemy otrzymać mechanizm korbowy montowany w systemie łożysk suportu Hallowtech II. Grupa dostępna jest w wersji MTB M6000 jak i trekkingowej z oznaczeniem T4000 z czystym sumieniem ta grupa może być polecona dla każdego kto chciałby podwyższyć jakość swojego napędu.

Shimano Deore

To jedna z bardziej znanych grup tego producenta, która jest bardzo polecana dla wszystkich, którzy szukają mocnego sprzętu i wydajnego w dobrej cenie. Ta grupa jest 10. rzędowa (Shimano Dyna-Sys), gdzie możemy spotkać mechanizmy korbowe 2 i 3 tarczami (wszystkie na zewnętrznych łożyskach suportu). Tą grupę osprzętu możemy śmiało polecić wszystkim tym którzy chcą już startować a w amatorskich wyścigach a także do roweru który byłby przeznaczony na dalsze trasy. Możemy również wybierać spośród grup komponentów z serii Shimano Deore XT, jednak to klasa komponentów którą można stosować już pełni profesjonalnych wyścigach, tak samo cena jest tu zdecydowanie wyższa. Mówią krótko nie potrzebujemy tak wysokiej grupy do wydajnej jazdy tutaj Shimano Deore M6000 sprawdzi się doskonale.