Jesteśmy gotowi by jeździć? Nie wiemy jaki wybrać styl ? Aktualnie to żaden problem wystarczą tylko chęci a całą resztę możemy dopasować do naszych potrzeb. Wybór rowerów w dzisiejszych czas jest naprawdę ogromny, niezależnie jak bardzo zróżnicowane są nasze wymagania jesteśmy wstanie wybrać odpowiedni rower czy to kolarstwo szosowe, kolarstwo MTB (górskie) lub cos zdecydowanie bardziej wyczynowego jak kolarstwo BMX, nic nie stoi na przeszkodzie, oczywiście istnieją pewnego rodzaju ograniczenia takie jak budżet, który chcemy przeznaczyć na rower z danej grupy. Nie tak dawno temu wybór w sklepach był, mówiąc krótko mocno zawężony, mogliśmy trafić na rowery typu „składak” (mogły być jako damskie i jednocześnie męskie) do tego do chodzi druga kategoria rowerów pospolicie określanych jako „kolarzówki” jednocześnie określane przez wielu mianem rowerów szosowych. Nasza fantazja mogła ograniczyć się wyłącznie to tego co widzieliśmy, a nie wymarzyliśmy sobie. Jednak czas wszystko zmienił, nowe technologie, materiały oraz zapotrzebowanie na nowe grupy rowerów jak i samego osprzętu spowodowały nagły rozwój tej dziedziny biznesu, która aktualnie jest jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin aktywności sportowej.

Aktualnie najczęściej wybieranym stylem jazdy jest kolarstwo MTB (górskie), który przez lata swojego rozwoju i udoskonaleń odnośnie zastosowania został podzielony na wiele podkategorii o których nadmienię w dalszej części tego artykułu. Druga grupa to kolarstwo szosowe, które jest zdecydowanie najstarszym stylem, który zapoczątkował całą historię tworzenia rowerów, tak jak poprzednik jest to równie często wybierana klasa rowerów. Do tego dochodzą jeszcze jedna rowery miejskie, które często są określane mianem roweru trekkingowego lub turystycznego. W części przypadkach jest to połączenie roweru górskiego z rowerem szosowym, tak aby zachować jak najwięcej atutów z obu kategorii a jednocześnie nadać nowego stylu dla rowerów miejskich. Kolarstwo szosowe możemy dodatkowo podzielić na czasowe (triathlon) a także całkiem młodą odmianę, kolarstwa przełajowego,które stało się doskonałą alternatywą terenową dla rowerów MTB. Jednak to dopiero początek tego jak kolarstwo zmieniło swoją strukturę wobec oczekiwań klientów. Kolarstwo górskie rozwinęło swoje możliwości najbardziej tworząc style rowerowe takie jak: rowery z rodzaju Downhill, to zdecydowanie najbardziej ekstremalna grupa, stworzona specjalnie z myślą o maksymalnej adrenalinie, prędkości oraz dynamicznych zajadów, rowery tej klasy charakteryzują się wyjątkowo wydajnym układem amortyzacji a także bardzo dużą wytrzymałością. Równie emocjonującą grupą są rowery z serii Enduro, które doskonale sprawują się w warunkach terenowych przy stromych zjazdach i podjazdach. Idąc dalej mamy serię rowerów Trail, które są idealnym połączeniem roweru Enduro oraz szybkiej konstrukcji XC.

Typy rowerów to nie jedyna cecha która wyznaczana nowy standard wyboru i zakupu wymarzonej maszyny. Wraz z ogólnym postępem w dziedzinie rowerowej zmieniły się także sposoby w wytwarzaniu samych rowerów jak i zastosowane materiały. Obecnie są stosowane głównie dwa typy materiału: aluminium i karbon, które wraz z wdrożeniem do produkcji zmieniły rower nie do poznania, poszerzając zupełnie jego zastosowanie. Teraz pozostaje nam zagłębić się do określonej z grup i dokonać idealnego wyboru z pośród wielu marek oraz ich modeli i cieszyć się nowymi doświadczeniami lub poszerzać nasze zdobyte już możliwości.