Każdy rowerzysta prędzej lub później zastanawia się nad zmianą opon w swoim rowerze. Wraz ze wzrostem doświadczenia rowerzysty wzrastają wymagania związane z używanymi przez niego oponami. Przychodzi wówczas czas na wybranie innego modelu, ale jaki wybrać? Opony na rower szersze czy węższe, z gładkim bieżnikiem czy z bardziej agresywnym bieżnikiem, lżejsze, czy cięższe, ale za to odporne na przebicie. Wybór opon rowerowych takich jak Schwalbe jest ogromny. Zdecydowanie przed dokonaniem zakupów dobrze zorientować się i sprawdzić, jakie aktualnie opony i obręcze mamy w rowerze. W związku z dynamicznym rozwojem kolarstwa z roku na rok przybywa nowych modeli opon oraz rozmiarów na rynku. Właśnie dlatego wybór opon bywa czasem kłopotliwy. W tym artykule chciałbym pomóc Ci w dokonaniu właściwego wyboru opon i polecić uniwersalne opony Schwalbe Nobby Nic.

Schwalbe Nobby Nic to jedna z najbardziej uniwersalnych opon w ofercie Schwalbe. Model ten sprawdzi się zarówno podczas wyścigów XC, jak i jazdy po ubitych ścieżkach. Trwałe i rzadko rozmieszczone klocki w oponach Schwalbe Nobby Nic łatwo oczyszczają się z błota, a konstrukcja zastosowanego bieżnika, zapewnia doskonałą przyczepność oraz skuteczne hamowanie w każdych warunkach.

Pierwszą i zdecydowanie najważniejszą kwestią przy zakupie nowych opon rowerowych, jest rozmiar opony rowerowej, który musi zostać dobrze dobrany do roweru. Opony rowerowe muszą być odpowiednio dopasowane do posiadanych obręczy. Ważne są tutaj średnica wewnętrzna, szerokość oraz dopasowane do ramy i rozmiaru widelca. Takie dopasowanie pozwoli zmieścić się nowym oponom w naszym rowerze. Do oznaczania rozmiaru opon używa się obecnie kilku skal, jednak aktualnie do identyfikacji rozmiarów opon rowerowych używa się systemu ETRTO.

Dopasowanie opon rowerowych.

Jedną z najbardziej istotnych kwestii przy dopasowaniu opony rowerowej do obręczy jest jej rozmiar, a dokładniej mówiąc jej średnica. Musimy w tym celu dowiedzieć się jakie koła mamy u siebie w rowerze. Dobór opon rowerowych zaczyna się od ich rozmiaru. Czy są to koła 26-calowe, czy 27,5 a może 28 cali albo 29 cali? Dzięki zorientowaniu się jaki rozmiar posiadamy, będziemy mogli przejść do dalszego etapu doboru opon. Warto spojrzeć na bok obecnie używanych opon i poszukać oznaczeń dotyczących rozmiaru. Na wszystkich oponach rowerowych znajdują się oznaczenia dotyczących średnicy, szerokości, wysokości opon oraz ciśnienia, z jakim można oponę napompować. Znajomość tych danych ułatwi nam dobór opony rowerowej. We większości przypadków oznaczenia są wyrażone w calach oraz jednostkach ETRTO. Wyjaśnienia konkretnych rozmiarów w tym systemie możesz bez problemów odnaleźć w internecie. Opony Schwalbe są wyposażone w odpowiednie oznaczenia na bokach opony.

Szerokość opon rowerowych.

Kolejną ważną sprawą jest szerokość opon, która bardzo często jest pomijana przy zakupie. Od szerokości zależy to czy dana opona zmieści się do naszego roweru i widelca. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem szerokości opon, rośnie także ich wysokość. Jeżeli opona rowerowa będzie zbyt wąska to może sprawiać wiele trudności przy montażu na obręczy. Taka opona może niespodziewanie wpaść w obręcz, co z całą pewnością uniemożliwi jej poprawne osadzenie na obręczy.

Jak dobrać poprawną szerokość. W przypadku zbyt szerokiej opony rowerowej może dojść do sytuacji, w której opona będzie się bardzo słabo trzymać obręczy. Być może nie będzie możliwości jej zamontowania w rowerze. A zatem jak wybrać odpowiednią wartość? Szerokość obręczy jest z reguły mierzona bez ścianek bocznych, a więc jest mierzony wyłącznie wewnętrzny otwór opony. Oznaczenia dotyczące szerokości granicznych opony są w większości przypadków dostępne na ściankach obręczy po demontażu opony. Szerokość opony można bez problemu odczytać z oznaczenia na jej boku. Oba rozmiary średnic wyrażane są systemie ETRTO.