Opony rowerowe występują w różnych rozmiarach. Do wyrażania rozmiaru opon używa się kilku skal, a dokładniej trzech różnych systemów. Znajomość ich wszystkich nie jest obowiązkowa, ponieważ obecnie do jednoznacznej identyfikacji większości rozmiarów opon rowerowych wystarczy nam wyłącznie system ETRTO. Nie mniej jednak warto poznać wszystkie systemy, aby swobodnie poruszać się w kwestii doboru odpowiednich opon rowerowych. Jeżeli myślisz, że znasz dokładnie wszystkie skale, to powiedz czy wiesz jaką szerokość posiadają opony rowerowe 29 cali producenta Schwalbe? Jeżeli nie, dowiesz się tego w dalszej części tego artykułu.

System calowy.

Ten system jest powszechnie znany praktycznie przez wszystkich. W systemie calowym wartości takiej jak szerokość opony oraz jej prawdopodobna średnica zewnętrzna podawana jest w calach. Weźmy przykładowy zapis prosto z opony 28″ x 1,75″ – taki opis oznacza, że mamy do czynienia z oponą o średnicy 28 cali i o szerokości 1,75 cala. Taki zapis w systemie calowym jest bardzo popularny w rowerach trekkingowych. Jeżeli weźmiemy zapis 26” x 2,00” oznacza to natomiast oponę o średnicy 26 cali i szerokości 2,00 cala. Ten z kolei zapis sugeruje nam, że mamy do czynienia z rowerem górskim. Opony rowerowe 29” x 2,35” czy wiesz, co oznacza? Ten rozmiar mówi nam, że mamy do czynienia z rowerem górskim o średnicy 29 cali i szerokości 2,35 cala.

System metryczny, zwany również Francuskim.

Kolejnym sposobem oznaczania rozmiarów opon jest system metryczny zwany inaczej Francuskim. Rozmiary opon rowerowych mogą być różne. W tym systemie wielkość opony zapisuje się w następujący sposób 700 x 35C, w tym przypadku pierwsza liczba oznacza prawdopodobną średnicę zewnętrzną opony, natomiast druga liczba informuje o jej szerokości, wymiary te podawane są w milimetrach. Jeżeli chodzi o opony rowerowe rozmiar nie jest jedyną ważną sprawą. Litera na końcu zapisu jest również bardzo ważna, ponieważ opony takie jak 700x35A, 700x35B i 700x35C różnią się średnicą wewnętrzną i nie będą pasować na tę samą obręcz.

System ETRTO.

System metryczny oraz calowy wprowadzają zamieszanie i mętlik w głowie, ponieważ jest bardzo dużo różnych kombinacji wykluczających się rozmiarów, które bywa, że są identycznie lub prawie identycznie zapisane. Aby całą sytuację ujednolicić, powstał system ETRTO (ang. European Tyre and Rim Technical Organisation), w tym zapisie mamy podaną średnicę wewnętrzną opony oraz jej szerokość zapisaną w milimetrach. To bardzo prosty i ujednolicony zapis.

Aby zaprezentować ten system, to posłużymy się następującym przykładem, opona rowerowa 40-558, oznacza oponę o szerokości 40 mm i średnicy wewnętrznej 558 mm. To oznacza, że jeżeli będziemy mieli obręcz o średnicy 558 mm, to uda się założyć na nią oponę. Oprócz tego ważna jest również szerokość. Szerokości obecnie zajmują miejsca od 10 do 29 cali. Przyjęło się, że opony rowerowe 26 cali w typowych rowerach górskich mają szerokość 559 mm, spotykać można również obręcze o średnicy 590 mm, które są najczęściej spotykane w rowerach Batavus, Sparta czy Gazelle. Koła 28 cali mają najczęściej średnicę 622 mm, ale w holenderskich rowerach, często jest stosowana średnica 635 mm. Opony rowerowe 27 5 o specyficznym rozmiarze posiadają szerokość 584 mm. Warto pamiętać, że opony rowerowe 29 cali to tak naprawdę opony w rozmiarze 28 cali. Ich oznaczenie powstało wyłącznie z różnicy w wysokości, ponieważ są one wyższe od opon 28 cali.