Pierwszą i zdecydowanie najważniejszą rzeczą przy zakupie nowych opon rowerowych, jest ich rozmiar, który musi być odpowiednio dobrany do naszego roweru. Opony rowerowe muszą być dopasowane do posiadanych przez nas obręczy pod względem średnicy wewnętrznej, szerokości, a także dopasowane do konkretnej ramy i rozmiaru widelca w rowerze, wszystko po to, aby opony zmieściły się w naszym rowerze i nie powodowały problemów. Jedną z najbardziej istotnych kwestii przy dopasowaniu opony rowerowej do obręczy jest jej szerokość, która bardzo często jest bagatelizowana przez większość rowerzystów. Ważną kwestią, którą trzeba rozważyć podczas kupowania nowych opon rowerowych, to czy dana opona zmieści się do naszego roweru. Wraz ze wzrostem szerokości opony, zazwyczaj rośnie również jej wysokość.

Zbyt wąska opona rowerowa może sprawić wiele trudności przy montażu na obręczy. Taka opona może wpaść w obręcz, co z pewnością może uniemożliwić jej poprawne osadzenie na obręczy i jazdę. W przypadku zbyt szerokiej opony rowerowej może się zdarzyć, że opona będzie się słabo trzymać obręczy. Może się również zdarzyć, że nie będzie możliwości jej zamontowania. Szerokość obręczy jest mierzona bez bocznych ścianek, czyli jest mierzony wyłącznie wewnętrzny otwór opony. Oznaczenia dotyczące granicznych szerokości opony są z reguły dostępne na ściankach obręczy po demontażu opony. Szerokość opony można bez problemu odczytać z oznaczenia na jej boku. Oba rozmiary średnic wyrażane są z reguły w systemie ETRTO.

Schwalbe Rocket Ron to superlekka opona rowerowa spełniająca niemal wszystkie wymagania kolarzy. Schwalbe Rocket Ron posiada niewiarygodną przyczepność przy równocześnie bardzo niskiej wadze własnej. Opona ta łączy prędkość i doskonałą kontrolę w zakrętach na najwyższym poziomie. Schwalbe Rocket Ron wyposażona została w najlepsze rozwiązania techniczne takie jak osnowa Evo 127 EPI oraz mieszankę gumy Addix, która zapewnia znakomite samooczyszczanie opon z błota dzięki otwartemu profilowi bieżnika. Schwalbe Rocket Ron to perfekcyjny kompromis pomiędzy stabilnością klocków bieżnika i dostatecznymi odstępami między nimi, oferujące doskonałe właściwości jezdne.

Pamiętajmy, że opony o teoretycznie tej samej szerokości, mogą się od siebie różnić w zależności od danego typu bieżnika, zastosowanego ciśnienia czy nawet producenta opony, z tego właśnie względu podczas dokonywania zakupu opon rowerowych nie wolno sugerować się rozmiarami obecnie używanych przez nas opon rowerowych. Należy wspomnieć, że im węższa będzie opona, tym mniejsze opory powietrza będzie stawiać ona na drodze. Natomiast zbyt szeroka opona, szczególnie z tyłu może obcierać o przerzutkę i uniemożliwiać jazdę.

W przypadku rowerów szosowych stosuje się opony na rower w szerokościach od 22 do 32 milimetrów. Najpopularniejsze rozmiary to aktualnie 25 i 28 mm. Taka szerokość wiąże się również z poprawą naszego komfortu jazdy. W rowerach trekkingowych, miejskich, i przełajowych zakładane są opony rowerowe o szerokości od 32 do 47 milimetrów.