Rowery dziecięce stanowią duży wkład w rozwój dzieci. Uczą koordynacji ruchowej oraz umożliwiają poznawanie otaczającego nas świata w bardzo przyjemny sposób. Oczywiście rowerek dziecięcy powinien być zawsze odpowiednio dopasowany do użytkownika. W przeciwnym razie pierwsze przejażdżki wcale nie będą należeć do przyjemnych i nasz maluch nie będzie chciał kontynuować nauki. Odpowiednio dopasowany rowerek dla dziecka możemy znaleźć w ofercie marki Puky.

Pierwszy pojazd, który stanowi swoiste wprowadzenie do nauki jazdy na rowerze, to czterokołowy jeździk. Jeździki są dostępne w seriach Pukylino oraz Puky Wutsch. Ich konstrukcja wspomaga rozwój motoryki dziecka, koordynacji ruchów i przyzwyczaja do kierowania pojazdem. Za ich pomocą maluch może stać i biegać. Warto tu wspomnieć, że Pukylino jest przeznaczony tylko do zabawy wewnątrz, podczas gdy Puky Wutsch można z powodzeniem używać zarówno w środku, jak i na dworze. Odpowiednio zaprojektowana geometria osi bardzo pomaga w nauce koordynowania pracy nóg oraz nadawania kierunku jeździe. Dzięki parametrom dostosowanym do niskiego wzrostu takiego ponad rocznego dziecka oraz nisko osadzonemu siodełku (około 22-24,5cm), jeździk to idealny wybór przed zakupem właściwego rowerka biegowego. Oczywiście taki pojazd powinien podobać się przede wszystkim kierowcy, bo chcemy, żeby często na niego wsiadał, dlatego modele dostępne są w wielu ciekawych wersjach kolorystycznych.

Kolejną fazą rozwoju młodego kolarza jest zmiana pojazdu na rowerek Puky biegowy. Tutaj przychodzi nam z pomocą seria Puky LR, stworzona z myślą o dwulatkach, które są gotowe na poznawanie świata. Rowerki biegowe z tej grupy są dostępne w trzech wersjach rozmiarowych. Wykonano je bardzo starannie, a siodełko i kierownicę można dodatkowo regulować. Dzięki temu zachowane jest bezpieczeństwo naszej pociechy. Waga takiego pojazdu waha się między 3,5 a 5 kg, zatem łatwo jest dziecku kontrolować kierunek, w jakim się porusza. Model Puky LR Ride jest już bardziej zaawansowany, posiada hamulce V-brake oraz amortyzator.

Kiedy nasz mały rajdowiec jest już gotowy przesiąść się na „prawdziwy” rower dla dziecka z pedałami, kiedy już nie ma problemu z utrzymaniem równowagi oraz z kontrolowaniem pojazdu na dwóch kołach, możemy się rozejrzeć za modelami Puky z kołami 12 cali. Rama jest obniżona, co ułatwia wsiadanie i zsiadanie z roweru. Rowerki takie są też zazwyczaj wyposażone w akcesoria, które mają klasyczne rowery dla dorosłych, to jest błotniki, bagażnik, osłonę na łańcuch, klasyczny napęd i hamulce zarówno z tyłu, jak i z przodu. Dla Puky bezpieczeństwo jest bardzo ważne, dlatego każdy ich pojazd spełnia normy europejskie i posiada odpowiedni atest.

Dla starszych dzieci odpowiednie okażą się rowery dziecięce o wielkości kół 16 i 18 cali. Będą to modele z serii Puky ZLX z opcją regulacji siodełka. Oczywiście każde dziecko rozwija się inaczej, więc decydującym czynnikiem o wyborze odpowiedniego rowerka będzie wzrost dziecka, nie jego wiek. Naprawdę warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na staranne dopasowanie pojazdu do naszej pociechy. Zaowocuje to rozwinięciem zamiłowania do aktywności fizycznej na rowerze.